Bakan Kurum açıkladı! İlk Evim Arsa Projesi'nde arsanız geri alınabilir

Bakan Kurum açıkladı! İlk Evim Arsa Projesi'nde arsanız geri alınabilir

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum önemli bir açıklama ile gündeme geldi. İlk Evim Arsa Projesi ile ilgili iki yıl şartını hatırlatan Bakan Kurum, bu süre zarfında konutunu bitiremeyen vatandaşların, yüzde 10'luk bir kesintiyle ellerinden alınabileceğini aktardı.

İlk Evim Arsa Projesi hakkında önemli bir uyarı geldi! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, iki yıl şartını vatandaşlara açıkladı. O şarta uymayan kişilerin arsalarının geri alınacağı bildirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bir milyon konut arsası projesinde, altyapının TOKİ tarafından yapılacağını, elektrik, su, kanalizasyon, stabilize yol altyapılarının 2 yılda etaplar halinde tamamlanacağını açıkladı.

Kurum, sosyal medya hesabından, "İlk Evim Arsa Projesi. Bir milyon konut arsası" başlıklı paylaşımda bulundu.

arsa-2.jpg

Hak sahipleri çoğunluk sağlar ve inşa konusunda yardım talep ederse TOKİ Başkanlığı destek olacak.

Planları onaylanan, hak sahibi belli olan arsaların tapuları, aralık ayı itibarıyla verilmeye başlanacak.

Arsaların altyapı çalışmalarını TOKİ yapacak. Elektrik, su, kanalizasyon, stabilize yol altyapıları 2 yılda etaplar halinde tamamlanacak.

Konut için de 2 yıl şartı olacak, iki yılda konutu bitiremeyen hak sahiplerinden arsası, ödemiş olduğu paranın yüzde 10'u kesilerek geri alınacak.

arsa.jpg

BAŞVURULAR NE KADAR SÜRECEK?

"İlk Evim Arsa" projesi kapsamında ilk etapta 100 bin arsa için talep toplanacaktı. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla arsa sayısı 1 milyona çıkarılan proje kapsamında satışa sunulacak altyapılı arsalar için başvurular, 7 Kasım'a kadar yapılabilecek.