Apple, iPadOS 16 ve macOS Ventura'nın çıkış tarihini duyurdu!

Apple, iPadOS 16 ve macOS Ventura'nın çıkış tarihini duyurdu!

Apple, iPadOS 16 ve macOS Ventura işletim sistemlerinin çıkış tarihi hakkında beklenen açıklamayı yaptı! İşte detaylar...

Apple yeni tablet cihazlarını piyasaya sürdü. Herhangi bir basın lansmanı gerçekleştirmeyen şirket, yepyeni cihazlarını sürpriz bir şekilde Apple Store internet mağazası üzerinden yayınladı. M2 işlemciye sahip iPad Pro ve rengarenk tasarımlarıyla ilgi odağı haline gelen 10. nesil iPad cihazları tanıtıldı. Her iki modelin de iPadOS 16 işletim sistemi ile geleceği aktarıldı.

Bilindiği üzere iPadOS 16 işletim sistemi uzun bir süredir piyasaya çıkmayı bekliyor. Fakat yeni iPad'lerin geliştirilme sürecinde yaşanan aksaklıklar sebebiyle yazılım, geçen ay iOS 16 ile aynı anda çıkma şansını ne yazık ki elinden kaçırdı. Heyecan veren güncellemenin ilerleyen günlerde nihayet piyasada boy göstermeye başlayacağı duyuruldu.

iPadOS 16 alacak iPad modelleri

iPadOS 16 yenilikleri arasında pek çok fonksiyon bulunuyor. Kullanıcıların heyecanla beklediği bu yazılım, iPad'leri adeta macOS benzeri bir deneyime sürüklemeye hazırlanıyor. Güncellemeyle birlikte cihazlara aynı anda ekranda birden fazla uygulamayı görüntüleme izni verilecek. Öte taraftan arka planda uygulamalar arasında geçiş yapmayı oldukça basit bir hale getirecek olan bir pencere kontrolü bizlerle buluşacak.

ipad2.jpg

Apple ekosistemine özgü uygulamalar yeniden ele alınırken; şirketin öne çıkardığı yeniliklerden bazıları ise Mesajlar uygulaması aracılığıyla SharePlay'in eklenmesi, Posta arama motorunda yapılan iyileştirmeler, çoklu görev için harici monitörler ile uyumluluk ve Game Center platformunda yapılan değişiklikler olarak belirtiliyor.

iPadOS 16'nın büyük güncellemesi tüm iPad Pro modellerine, iPad'lere ve iPad mini 5. nesil (veya daha yenisi) ve iPad Air 3. nesil (veya daha yenisi) için geliyor. Dolayısıyla pek çok modelin güncellemeden yararlanma şansı bulacağı anlaşılıyor. Güncellemenin 24 Ekim tarihinde yayınlanacağı duyuruldu.

macOS Ventura çıkış tarihi belli oldu

macOS Ventura güncellemesi iMac, iMac Pro, MacBook Pro ve MacBook Pro (2017 veya daha yenisi), Mac Pro (2019 veya daha yenisi), MacBook Air ve Mac mini (2018 veya daha yenisi) modellerinde yayınlanacak. Ayrıca Mac Studio 2022'de de kullanıma sunulacak. macOS Ventura'nın da 24 Ekim'de geleceği belirtildi.

macos.jpg

Teknoloji devi Apple yaklaşan iki büyük sistem güncellemesi olan iPadOS 16 ve macOS Ventura için Beta programı üzerinden test programlarına devam ediyor.