Tüpraş İzmit rafinerisi üretimi durdurdu! 110 milyon dolar zarar açıklandı

Tüpraş İzmit rafinerisi üretimi durdurdu! 110 milyon dolar zarar açıklandı

Tüpraş İzmit rafinerisinin üretim ünitesinde arıza meydana geldi. Dört hafta boyunda üretime ara verileceği öğrenildi. Şirket, KAP'a 110 milyon dolar faiz, amortisman ve vergi öncesi kar kaybı yaşadığını bildirdi.

TÜPRAŞ İzmit rafinerisinin bir üretim ünitesinde arıza meydana geldi. Arıza söz konusu olan ünitede dört hafta süreyle, ayrıca diğer bir ünitede de üretime ara verilecek.

Şirketin KAP’a bu sabah yaptığı açıklamaya göre üretim azalışına bağlı olarak 110 milyon dolar faiz, amortisman, vergi öncesi kâr (FAVÖK) kaybı söz konusu olabilecek.

Açıklamaya göre, arızanın giderilmesi için fuel oil dönüşüm tesisleri hydrocracker ünitesinde 19 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde üretime ara verilecek ve planlı bakım çalışması icra edilecek.

Coker ünitesinde ise üretime, hydrocracker ünitesindeki duruşun ilk iki haftasının ardından ara verilecek.

tupras-izmit-rafinerisi-uretimi-durdurdu-110-milyon-dolar-zarar-aciklandi-1.jpg

Şirket'ten KAP'a yapılan açıklama şöyle,

"İzmit rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisleri Hydrocracker Ünitesinde meydana gelen arızanın giderilmesi amacıyla, mevcut bakım planına göre Hydrocracker Ünitesinde 4 hafta süreyle (19 Ağustos – 15 Eylül), Coker Ünitesinde ise optimizasyon amaçlı olarak duruşun ilk iki haftasının ardından üretime ara verilmesine karar verilmiştir.

Üretime ara verilen dönemde, İzmit rafinerisindeki diğer tüm ünitelerde tam kapasite kullanılarak dizel üretimine devam edilecek olup, duruş nedeniyle üretimde yaşanacak düşüşün ithalat ile karşılanması planlandığından nihai satış hacminde önemli bir etki beklenmemektedir.

Bu çerçevede, üretime ara verilmesinin son olarak 15 Ağustos 2022 tarihinde kamuya açıklanan 2022 yılı Geleceğe Yönelik Beklentiler üzerinde değişiklik gerektiren önemli bir etkisi beklenmemektedir.

tupras-izmit-rafinerisi-uretimi-durdurdu-110-milyon-dolar-zarar-aciklandi-2.jpg

Diğer taraftan, üretim azalışına bağlı olarak yaklaşık 110 milyon ABD Doları tutarında FAVÖK kaybı gündeme gelebilecektir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."(HABER MERKEZİ)