SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen Zam Gündemde

Yerel seçimlere sayılı günler kala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için olumlu düzenlemeler üzerinde çalışıldığını duyurdu. Emeklilik maaşlarında seyyanen zam yapılması gündemde, detaylar ise yapılacak görüşmeler sonrası netleşecek.

Yayınlanma:
SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Seyyanen Zam Gündemde

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 31 Mart yerel seçimler öncesi SSK ve Bağ-Kur emeklileri için düzenlemeler yapılmasını bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan televizyonda yayınlanan bir programa katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle ilgili "Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşeceğiz. Gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup, talimatları doğrultusunda da gerekli çalışmaları adımları atacağız." demişti.

EMEKLİLERE HAKLAR VERİLECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamalarından sonra emekliler ne tür çalışmalar olduğunu merak etmişti. Programda sıklıkla emeklilere verilecek sosyal haklar konusunun altını çizen Bakan Işıkhan'ın ifadeleri sonrası 'Emekliler Yılı' olarak ilan edilen 2024'te nasıl bir haklar tanınacağı tartışma konusu olmuştu. Bakan Işıkhan'ın çalışmalara başladık diyerek mesajını verdiği haklar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

O HAKLARDAN BAZILARI ORTAYA ÇIKTI

"Emekliler yılı içerisinde geçireceğimiz faaliyetlerin daha da çeşitlenerek artacağını söyleyebilirim." diye belirten Bakan Işıkhan'ın ifadeleri sonrası hazırlık yapılan çalışmalardan bazıları ortaya çıktı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılacak planların başında elektrik faturalarında indirim yapılması, su faturalarında indirim yapılması, doğal gaz faturalarında indirim yapılması ve toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılması gibi ekonomik olarak destek sağlanacağı iddiları gündemde geniş yer bulurken SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik kira desteği sağlanması şeklinde çalışmalar yapılacağı konuşulmaya başlandı.

"SEYYANEN ZAM SADECE MEMURA DEĞİL TÜM EMEKLİLERE VERİLSİN"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, emeklilerle ilgili basın açıklaması yaptı. Birçok basın mensubunun katıldığı basın açıklamasında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına zam yapılması gerektiğini dile getiren Yüksel, “İktidarın müjdeyle açıkladığı zamlar lütuf değil, emeklinin yıllarca harcadığı emeğinin karşılığıdır“ ifadelerini kullanırken “Seyyanen zam sadece memura değil tüm emeklilere verilsin!” dedi.

"DERİN YOKSULLUK, FAKİRLİK"

İktidarın emeklilere bazı sorunları laik gördüklerini belirten İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel, “Derin yoksulluk, fakirlik, gıdaya ve konuta ulaşamama… Sarayın sahipleri, iktidarın sahipleri, emeklilere fakirliği, yoksulluğu laik gördüler. Seslendik duymadılar. Emeklinin, dul ve yetimlerin yaşayamadığını, sürünerek hayatlarını devam ettirmeye çalıştığını görmüyorlar mı?” açıklamalarında bulundu.

"KİMSE KEYİF BAĞIŞLAMIYOR EMEKLİLERE"

Emeklilik hakkının emeklilerin emeğinin karşılığı olduğunu belirten Yüksel, “Emeklilik peşin ödenen bir haktır. Kimse keyif bağışlamıyor emeklilere. Emekliler emeğinin karşılığını istiyor. Emekli iktidara yük değildir. İktidarın müjdeyle açıkladığı zamlar lütuf değil, emeklinin yıllarca harcadığı emeğinin karşılığıdır. İktidar, emekliliği derin yoksulluğa ve açılığa itmiştir. Ev kiralarının ortalama 15 ile 20 bin lira olduğu ülkemizde en düşük emekli maaşını 10 bin lira, dul maaşını 7 bin 500 lira, yetim maaşını 2 bin 500 liraya çıkararak 2024 yılını emekliler yılı ilan eden iktidar sahipleri siz hangi ülkede yaşıyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

"İKTİDAR İÇİN UTANÇ YILI"

Yüksel açıklamalarının devamında “Bu yaşam şartlarında, bu düşük maaşlarla olsa olsa 2024 yılı emeklinin sürünme yılı, iktidar için utanç yılı olur. Her fırsatta ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ derken, Avrupa’daki emeklilerin yaşam standartlarını bilmiyor mu?” diye konuşurken “Avrupa ülkeleri arasında emekli maaşının milli gelir oranında Türkiye 36 ülke arasında 35’nci sırada. Avrupa’daki ülkelerin milli gelirden aldığı pay artarken, ülkemizdeki bu pay her gün azalıyor. Bizim emeklilerimiz refah içinde yaşamayı hak etmiyor mu? Tatile gitmeyi hak etmiyor mu? İnsanca yaşamayı hak etmiyor mu?” dedi.

"SİZDEN ÖNCE ARABA, EV ALINIYORDU"

Aylık bağlama oranının düşürdüğünü de belirten Yüksel, açıklamasında “2008 yılında çıkarttığınız yasa ile aylık bağlanma oranını yüzde 70’den yüzde 45’e düşürdüğünüz. Sizden önce emekli ikramiyesiyle araba, ev alınırdı. Şimdi bir yıllık kira bile ödenemiyor. Acilen aylık bağlanma oranını yüzde 70’e çekerek bu mağduriyete, bu yaptığınız ayıba son verin. “ ifadelerini kullandı.

"EMEKLİYE REFAH PAYI VERİLMELİDİR"

Açıklamalarında “memura verilen seyyanen zam tüm emeklilere verilsin” diye belirten Yüksel, “Emekliye derhal refah payı verilmeli, ilaç-muayene katkı payından muaf hale getirilmelidir. TÜFE hesaplanırken baz alınan enflasyon sepetindeki harcama kalemleri, zorunlu harcama kalemlerinden oluşturularak kişilerin gerçek yaşam maliyeti baz alınmalıdır.” dedi.

"SEYYANEN ZAM TÜM EMEKLİLERE VERİLSİN"

“Bu ayrımcılık niye?” diye soran Yüksel, “Memura verilen seyyanen zam tüm emeklilere verilsin. Aynı ülkede yaşayan, aynı pazarda alışveriş yapan bu insanlara, bu ayrımcılık niye? 16 milyon emekliyi yok mu saydınız? “ şeklinde konuştu.

"SİMİT-ÇAY HESABI YAPIYORDUNUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski konuşmasına istinaden “Simit-çay hesabıyla iktidara geldiniz. Sayenizde simit 10 lira, çay 25 lira oldu. Ona bile ulaşamıyoruz?” dedi.