SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Kira Desteği ve Faturalarda İndirim Müjdesi

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için sevindirici haberler peş peşe geliyor. Emeklilere yönelik olarak kira yardımı ve faturalarında indirim sağlanması planlanıyor. Ramazan ve Kurban bayramı ikramiyelerinde yaşanacak artışın yanı sıra, elektrik, doğal gaz, toplu taşıma ve su ücretlerinde emeklilere özel indirimlerin uygulanacağı duyuruldu. Bu yeni düzenlemeler, emeklilerin yaşam kalitesini artırma ve ekonomik yüklerini hafifletme amacı taşıyor.

Yayınlanma:
SSK ve Bağ-Kur Emeklilerine Kira Desteği ve Faturalarda İndirim Müjdesi

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için çalışmaların devam ettiği gündeme gelirken bunlardan bazıları ortaya çıkmaya başladı. “Emekliler Yılı” ilan edilen 2024'te emeklilere yönelik birçok çalışma için hazırlıklar yapılıyor. Elektrik, doğalgaz, toplu taşıma ve su ücretleri için SSK ve Bağ-Kur emeklilerine indirim sağlamak için yapılan planların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağı belirtiliyor. İşte, detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024’ü “Emekliler Yılı” ilan etmesinin ardından emeklilere yönelik birçok çalışma yapılacağı ifade edilmişti. Geçtiğimiz günlerde NTV'de bir programa katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerle ilgili önemli açıklamalarda bulunmuş ve emeklilere yönelik yapılacak birçok konuda çalışmalara başlandığını belirterek emekliler için "Sayın Cumhurbaşkanımızın politikalarına ve hükümetimize en büyük destek sağlayan grupların başında geliyor.” ifadelerini kullandı.

Emeklilere verdikleri önemin altını çizen Bakan Işıkhan, emekliler için çalışmalara başladıklarını "Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanımız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşeceğiz. Gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup, talimatları doğrultusunda da gerekli çalışmaları adımları atacağız." şeklinde konuşarak dile getirmişti.

ÇALIŞMALAR ORTAYA ÇIKIYOR!

2024'ün emekliler yılı ilan edilmesinden sonra birçok SSK ve Bağ-Kur emeklisi, emeklilere yönelik hükümetin nasıl bir çalışma içerisinde olduğunu merak etmeye başladı. Bakanların birçok konuşmasında altını çizerek belirttiği 'Emekliler Yılı' için çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. Bir süre önce emeklilerin bayram ikramiyelerinde artış olacağı açıklanmıştı. Bir sonraki çalışmada ise Yeşilniksar'da yer alan habere göre, emekliler için birçok konuda indirim yapılması planlandığı ortaya çıktı. Bakan Işıkhan, emeklilere yönelik yapılacak çalışmaları "Emekliler yılı içerisinde geçireceğimiz faaliyetlerin daha da çeşitlenerek artacağını söyleyebilirim." diyerek açıklamıştı.

BELEDİYELER HAZIRLIK YAPIYOR

Genel seçimlerde elde edilen başarının yerel seçimlerde de devam edebilmesi için çalışmalara başlandı. Bu konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın geçtiğimiz günlerde "Enflasyona karşı tüm vatandaşlarımızı ezdirmemek ilkesi emeklilerimiz içinde söz konusu" ifadelerini kulanmış ve daha sonra ise açıklamalarına "Emekliler 22 yıldır Cumhurbaşkanımıza en değer veren gruplar arasında yer alıyor. Biz de 2024 yılını emeklilerimiz için özel kılmaya karar verdik. 2024 yılını emekliler yılı olarak ilan ettik. Bu projeyi aslında uzun yıllardır ülkemizin üretimine, gelişmesinde katkıda bulunan emeklilerimize, büyüklerimize bir nebzede olsun teşekkür etmeyi, onların gönlüne biraz daha girmeyi hedefliyoruz. Temel amacımız aslında bu. Bunu nasıl yapacağız? Soyut olarak değil, somut olarak projelerimize dönüştürmemiz gerekiyor. Emekliler yılı içerisinde geçireceğimiz faaliyetlerin daha da çeşitlenerek artacağını söyleyebilirim." şeklinde devam etmesiyle hükümetin yerel seçimlere hazırlık kapsamında emeklilere yönelik belediyeler aracılığıyla da bir çok sosyal hak yapılması konusunda çalışma yapılacağı iddiaları gündeme gelmişti.

FATURALARDA İNDİRİM

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılacak planların başında elektrik faturalarında indirim yapılması, su faturalarında indirim yapılması, doğal gaz faturalarında indirim yapılması ve toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılması gibi ekonomik olarak destek sağlanacağı belirtiliyor.

KİRA DESTEĞİ

SSK ve Bağ-Kur emeklilerini "Enflasyona ezdirmeyeceğiz" açıklamalarını yapan Bakan Işıkhan'ın açıklamalarından emeklilere birçok imkan sağlanacağı ortaya çıkmıştı. Elektrik faturalarında, su faturalarında, doğal gaz faturalarında, toplu taşıma ücretlerinde indirim yapılmasının yanında SSK ve Bağ-Kur emeklileri için kira desteği yapılması için çalışıldığı gündeme geldi. Özellikle son dönemde artan enflasyonla birlikte yükselen kira fiyatlarından etkilenmemesi için emeklilere kira desteği yapılması bekleniyor. Bu sayede verilecek kira desteğiyle emekliler ekonomik olarak rahatlığa kavuşmasının planlandığı iddia edildi.