SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşlarında Son Aşamaya Gelindi! Ne Kadar Ek Zam Yapılacak?

Hükümet tarafından yapılan açıklamalara göre, SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarında iyileştirme yapılmasına yönelik çalışmada son aşamaya yaklaşılmış durumda. En düşük emekli maaşının ne kadar olacağı, ek zamların hangi oranda yapılacağı merak ediliyor. Gelen bilgilere göre, yapılan çalışmaların tümü Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

Yayınlanma:
SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşlarında Son Aşamaya Gelindi! Ne Kadar Ek Zam Yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak'ta açıklanan yüzde 64,77 enflasyon oranı, memur ve emeklilerin maaş artışlarını belirlemede önemli bir etken olarak görülüyor. Bu oranın açıklanmasının ardından, memur ve memur emeklilerine yüzde 49,25'lik bir maaş artışı yapıldı. Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 37,57 olarak belirlendi. Bu durum sonrasında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ek zam durumunu gündeme getirdi. Milyonlarca emekli ek zamların belirlenmesini ve en düşük emekli maaşının açıklanmasını bekliyor. Diğer yandan hükümet kanadında ise çalışmalar devam etmekte.

Her Şey Kabine Toplantısında Belli Olacak

ssk-ve-bag-kur-emekli-maaslarinda-son-asamaya-gelindi-ne-kadar-ek-zam-yapilacak.jpg

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin beklemiş olduğu ek zamla ilgili konularda çalışmalar hızla sürüyor. Beklentiler doğrultusunda harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları, yapılması gereken düzenlemelerle ilgili olarak çalışmalar yürütüyor. Yapılan açıklamalara göre, çalışmaların büyük bir kısmı tamamlanmış durumda. Şimdi ise bu konunun Kabine Toplantısı’nda görüşülmesi bekleniyor.

En düşük emekli aylığı şu an için 7 bin 500 TL olarak görülüyor. Bu maaşın artırılmasına yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışma, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Kabinedeki değerlendirmelerin ardından ise çalışmanın sonucunun açıklanması bekleniyor. Toplantı sonrası ek zam ve en düşük emekli maaşı ile ilgili kararlar kamuoyuyla paylaşılacak ve yasalaşması için Meclis'e gönderilecek.