Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir? Altın, gümüş ve diğer değerli metalleri alıp satmaya başladığınızda, değerli metalleri tartmak için farklı bir ölçü biriminin kullanıldığını görünce şaşırabilirsiniz.

Ons, altın ve gümüş nedir? Tipik olarak, bu metaller, şeker veya tahıllar gibi diğer ürünleri ölçmek için kullandığımız daha bilinen yöntemin aksine, troy ağırlık sistemi kullanılarak tartılır.

Ons Neden Önemlidir?

Bir ons altın satın alır ve standart bir bakkal ölçeğine koyarsanız, bunun bir ons sığır etinden yaklaşık %10 daha ağır olduğunu görürsünüz. İki önlem aynı değil. Pek çok insan bunun farkında değil, bu yüzden ürünlerinin değerini ons olarak listeleyerek artırmaya çalışan satıcıların kurbanı oluyorlar. Örneğin, bir satıcı değerli bir metalin 100 ons ağırlığında olduğunu iddia edebilir, ancak gerçekte yalnızca 90 ons ağırlığında olduğu için değerinin yaklaşık %10'unu kaybedersiniz. Gereksiz yere karmaşık bir sistem gibi görünebilir, ancak değerli metallerin kendi ölçü birimlerine sahip olmasının iyi nedenleri vardır. Troy, saflık standartlarının ve diğer ortak önlemlerin zaman içinde tutarlı olacak şekilde kalmasını sağlamak için kaçınılması gereken ons üzerinden standart ölçüm birimi olarak tutuldu.

Altın-Gümüş Oranı Nedir?

Gümüş oranı, altın ve gümüş fiyatlarındaki farklılığın bir oranıdır. En basit ifadeyle oran, bir ons altınla aynı değere sahip olmak için kaç ons gümüş gerektiğini temsil eder. Birçok yatırımcı için altın-gümüş oranı, altına veya gümüşe para yatırmanın mantıklı olup olmadığını belirlemek için kullanılan göstergelerden biridir. Şu anda, altın gümüş oranı 67.85'tir. Bu, bir ons altın satın almak için 67.85 ons saf gümüş alacağı anlamına gelir. Veya tersine, bir ons altın, 67.85 ons gümüş satın almak için kullanılabilir. Ne zaman altın gümüş oranı tarihi zirvelerine yakın, birçok yatırımcı alım gümüş için bir fırsat olarak görüyoruz. Bu, yatırımcıların değerli metal yatırımlarının fiziksel boyutunu küçültmelerine, ancak yine de aynı değeri korumalarına olanak tanır.

Altın Gümüş Oranı Neden Önemlidir?

Altın gümüş oranı son birkaç yıldır tarihi zirvelere yakın. Birçok değerli metal yatırımcısı, oranın dengesiz olduğuna ve gümüşün şu anda son derece düşük değerde olduğuna ve gümüş satın almak için büyük bir fırsat oluşturduğuna inanıyor.

Saf Altın Nedir?

Altının ons cinsinden karşılığının 31 gram olduğundan bahsetmiştik. Bir gram altının yüzde 0,995'i saf altındır. Saf altın kısaca altının saflığını gösterir. Altının saflığı 0,995 ise 24 ayar saf altın, 0,916 saflığı varsa 22 ayar saf altın olarak adlandırılır. Altın ve gümüş gibi değerli metaller için kullanılırken, dünya pazarında elmas, yakut gibi değerli taş ve madenlerin fiyatlarının 31.113 gram olduğu tahmin ediliyor. Altın gibi, 1 ons gümüş de Latince Ag veya XAG sembolü ile gösterilir. Dolar cinsinden fiyatı XAG / USD ile temsil edilir.