Maaşlara Büyük Zam Yolda! En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı kasım ayı enflasyon verilerine göre, memurlar, emekliler ve asgari ücretliler için 2023 yılbaşı zammı ve enflasyon farkları büyük oranda netleşti. Memur ve emeklilere yüzde 50'ye yakın, işçi emeklilerine yüzde 37, asgari ücretlilere ise muhtemelen yüzde 50'ye yakın bir zam bekleniyor.

Yayınlanma:
Maaşlara Büyük Zam Yolda! En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan kasım ayı enflasyon verileri, Türkiye'deki tüketici enflasyonunun temmuz-kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde yüzde 33.66 olarak gerçekleştiğini gösterdi. Bu oran, memurlar, emekliler ve asgari ücretliler için 2023 yılbaşında alacakları zam ve enflasyon farkını büyük ölçüde belirledi.

Memur ve Emeklilere Yüzde 50'ye Yakın Zam

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 6 toplu sözleşme zammı uygulandı. Son 5 ayda yüzde 26.09 oranında bir enflasyon farkı oluştu. Aralık ayı enflasyonunun yüzde 3 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durumda memur ve emeklilerin enflasyon farkı alacağı yüzde 29.88'e çıkacak. Yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı da dahil edildiğinde, yılbaşında kümülatif zam oranı yüzde 49.36'ya ulaşacak. Böylece en düşük memur maaşı 32 bin 865 TL, en düşük memur emekli aylığı ise 12 bin 930 lira civarında olacak.

İşçi Emeklilerine ve Asgari Ücretlilere Beklenen Zam

Sözcü gazetesinin haberine göre, toplu sözleşme zammı almayan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine sadece geçmiş 6 aylık enflasyon kadar zam yapılacak. Aralık ayında TÜFE yüzde 3 gerçekleşirse, bu emeklilere yıl başında yüzde 37.67 zam yapılacak. En düşük 7 bin 500 lira olan emekli aylığı, ilave zamla 10 bin 325 lira olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, doğrudan enflasyon oranına göre artırılmıyor. Ancak, pazarlık görüşmelerinde enflasyon oranları önemli bir faktör. Son 5 ayda yüzde 33.66 olan enflasyonun 6 aylık dönemde yüzde 37-38'e ulaşması bekleniyor. Bu, asgari ücretin 15 bin 697 liranın altında kalmayacağını gösteriyor. Seçimlerle birlikte yapılacak olan zammın yüzde 50'lere ulaşabileceği tahmin ediliyor.