İkinci el araba fiyatları düşüyor! Toyota'dan açıklama geldi

İkinci el araba fiyatları düşüyor! Toyota'dan açıklama geldi

Toyota Türkiye CEO'su ve Otomobil Direktörleri Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt ikinci el araba fiyatları ile ilgili dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Piyasadaki anormal artışın eski haline dönmeye başladığını kayıtlara geçti.

Son dönemlerde hızla artan enflasyon ve oldukça hareketli bir şekilde seyir eden döviz kuru nedeniyle otomobil pazarında da fiyatlar aldı başını gidiyor! Günümüzde sıfır otomobil sahibi olmak artık neredeyse bir hayal haline gelirken, ikinci el arabalar da adeta cep yakıyor! Fakat bunun kalıcı olmayacağı, rotanın çok yakında eski haline çevrileceğine ilişkin umut veren bir açıklama geldi.

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt bugün önemli açıklamalarda bulundu. Otomotiv Zirvesi etkinliğinde sahneye çıkan şirket yöneticisi ve Otomotiv Direktörleri Derneği (ODD) Başkanı Bozkurt, konuşmasında ikinci el otomobil piyasasına da değindi.

2-el-araba-3.jpg

İkinci el otomobil fiyatları normale dönmeye başlıyor

Toyota Türkiye CEO'su ve Otomobil Direktörleri Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, bir süredir ikinci el araç piyasasında anormal bir fiyat artışı olduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Fakat bu durumun yavaş yavaş düzelmeye başladığını, pazarın tekrardan eski haline dönme yolunda ilerlediğini kayıtlara geçti. Bozkurt'un konuya ilişkin ifadelerinin tamamı şu şekilde oldu:

"Bir yandan dünya genelinde artan enflasyon, bir yandan enerji ile ilgili sıkıntılar, sanayi ile ilgili sıkıntılar, genel olarak pazarlardaki daralma endişeleri, 2023’e girerken cevap bulunması gereken birden fazla sorunun olduğunu gösteriyor.

2-el-araba-2.jpg

Üretimde henüz eski normaller dediğimiz seviyelere dönmüş durumda değiliz. Çip krizi devam ediyor. Lojistik sıkıntılar devam ediyor. Hammaddenin bulunurluğunda sıkıntılar var. Tüm bunlarla ilgili maliyetlerde ciddi artışlar söz konusu. En son bunun üstüne enerji sorunu ve enerji fiyatlarındaki artışlar geldi.

Bugüne kadar satış rakamlarını bulunabilirlik belirledi. Birçok modelde 5-6 aya varan bekleme süreleri mevcuttu. Yılın son çeyreğine yaklaşırken, pazarı yine hangi markanın hangi modelinden ne kadar araç bulunabileceği şekillendirecek. Bunun yanında, iki tane temel sebepten ötürü, sıfır otomobile ulaşabilen potansiyel müşteri sayısında bir yavaşlama görülüyor. Yavaşlamanın temel sebebi bugünkü fiyat seviyelerinden sıfır otomobile ulaşabilen müşteri potansiyelinin giderek azalması. İkinci sebep ise, krediye ulaşmakta yaşanan sorunlar. Şu anda hem kredi faizleri hem de kredi red oranları çok yüksek. Geçtiğimiz yıl 770 binlerde olan pazarın bu yıl 750 binler civarında olmasını bekliyoruz.

Dünyadaki gelişmelere baktığımızda Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiğini görüyoruz. Bir yandan enerji maliyetlerinin arttığını görüyoruz. Bunun mutlaka döviz bazlı ürün fiyatlarına yansıyacağını görüyoruz. Bunlar tedirginlik veren gelişmeler. Euro-TL kuru Türkiye pazarını etkiliyor. Matrah düzenlemesi yapılıp yapılmayacağı çok önemli. Şu anda neredeyse bütün araçlar yüzde 80’in üzerinde vergilendiriliyor. Krediye ulaşımla ilgili farklı bir önlem alınıp alınmayacağı önemli. Öte yandan 2023’de seçim olacak. Seçimden önceki ve sonraki ekonomik ortam da pazar büyüklüğünde belirleyici olacaktır. Bütün resme baktığımızda, bu yılı aratmasın da ona da şükür diyeceğimiz bir şekilde sanki 2023’e girecekmişiz gibi gözüküyor.

Son iki yıldır sıfır araç arzındaki sıkıntılar nedeniyle ikinci araçlar çok fazla prim yaptı. Çünkü şu anda mobilite bir lüks değil bir ihtiyaç. İkinci el araç pazarında son bir-bir buçuk yıldır yaşanan alışılmışın dışındaki yüksek fiyat ortamının yavaş yavaş bittiğini gözlemliyoruz..."