Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Hesaplarda Yer Alacak? Sorgulama ve Başvuru Detayları

Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Hesaplarda Yer Alacak? Sorgulama ve Başvuru Detayları

Yayınlanma:
Evde Bakım Maaşları Ne Zaman Hesaplarda Yer Alacak? Sorgulama ve Başvuru Detayları

Evde bakım, yaşlı ve engelli bireylerin ihtiyaçlarına destek olmak amacıyla sağlanan maaş ödemeleri, birçok vatandaşın merak ettiği konular arasında yer alıyor. Son olarak, bu desteklerin düzenli olarak her ayın 15-30'u arasında hesaplarda yer alacağı açıklanırken, bakanlık tarafından müjde verildi. Evde bakım maaşı ödemeleri hakkında sorgulama yapmak ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Evde bakım maaşı ödemelerini sorgulamak için E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Arama butonunu kullanarak "Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama" yazarak ilgili ekranı açabilirsiniz. Bu sayede, ödeme bilgilerinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşını bekleyenler, E-Devlet'in yanı sıra cep telefonlarından da kısa mesaj ile sorgulama yapabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla cep telefonunuzdan "BAKIYE" yazarak 4747'ye SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Böylelikle maaşınızın hesapta olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Başvuru Detayları

Evde bakım maaşlarının yanı sıra yaşlı kişilere de maaş ödemeleri yapılmaktadır. Yaşlı bireylerin maaş alabilmesi için belirli şartların uygunluğu kontrol edilmektedir. Geliri olmayan ve bir işte çalışmayan bireyler, 65 yaş aylığından faydalanabilirler.

Evde bakım maaşı için başvuru yapmak isteyen engelli bireyler, ikametgah adreslerine göre il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Başvurunun ardından kriterlere uygunluk değerlendirilerek ödemeler gerçekleştirilir.