En Düşük Emekli Maaşı Belli Oldu mu? TÜİK 2023  Emekli Maaşı İçin Enflasyon Oranını Açıkladı!

En Düşük Emekli Maaşı Belli Oldu mu? TÜİK 2023 Emekli Maaşı İçin Enflasyon Oranını Açıkladı!

En düşük emekli maaşı kaç TL olacak diye beklenirken önemli bir gelişme yaşandı. Emeklileri bekleyen zam haberiyle beraber son zamanlara damgasını vuran emekli maaşında güncel durumu izah ediyoruz. 2023 yılı için emeklilere yüzde kaç zam yapılacak?

Emekli maaşına gelmesi planlanan zam ile ilgili enflasyon verileri yakından takip ediliyor. Öyle ki TÜİK'ten gelen son 4 aylık enflasyon verisiyle birlikte yalnızca iki ay kaldı. Kasım ve Aralık enflasyon oranlarıyla birlikte yüzde kaçlık zam geleceği az çok belli olacak. Son 4 aylık enflasyon oranı da emekli maaşını fazlasıyla belirleyici özelliğe sahip.

TÜİK ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı.Bu kapsamda 4 aylık zam oranı netleşmiş oldu. Yaşanan son dakika gelişmeleri ile birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık zam oranları belli oldu. Emeklilerin yaşadığı kayıp nedeniyle yeni yılda enflasyon üzerime refah payı eklenmesi de gündemde yer alan konular arasında karşımıza çıkıyor. İşte konu hakkındaki detaylar…

ZAM ORANLARI NETLİK KAZANDI

Merkez Bankası yılsonu tüketici enflasyon tahmini yüzde 65.2 olarak açıklandı. Belirlenen oranın tutması durumunda emeklilere yüzde 16.05 oranında zam uygulanacak.

ENFLASYON RAKAMLARI BELLİ OLDU

Tüketici Fiyat Endeksi Ekim ayı içerisinde yüzde 3.54 olarak açıklandı. Bu kapsamda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 7.83 olarak artış gösterdi. Yıllık enflasyon rakamlarında ise tüketici fiyatı 85,51 olarak, yurt içi üretici fiyatı ise yüzde 157,69 olarak kayda geçti.

4 AYLIK ZAM ORANLARI BELİRLENDİ

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklanırken emekliler için verilecek 4 aylık zamlar da netleşmiş oldu. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık süreçte yüzde 10.84 oranında lan yapılacağı belirlendi.

6 AYLIK ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK!

Emekli ve memur zamları Ocak ve Temmuz aylarında 6 aylık süreçleri kapsamaktadır. Temmuz ayında açıklanan zam oranları ile birlikte Temmuz ve Aralık ayını kapsayan 2. zam oranları Ocak ayında netlik kazanacak.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Haziran ayı içerisinde yapılan zamlarla birlikte yılın ikinci yarısında yapılacak olan adamlar da tartışılmaya başladı. Temmuz ve aralık ayları arasında belirlenen enflasyon rakamlarının farkları toplanarak yeni rakamlar belli olmaktadır. Ekim ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte şimdiye kadar enflasyondaki toplam fark 6.91 olarak belirlendi.

Bu kapsamda 6 aylık enflasyon farkının yarısı belli oldu. Diğer ayların önceki aylara göre enflasyon farkının açıklanması ile birlikte 6 aylık fark da belli olmuş olacak. Kalan 3 ay için 6.91 oranında belirlenen 3 aylık zam oranlarının eklenmesi ile fark ortaya çıkacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2022 yılının ilk 6 ayında enflasyon farkı doğrultusunda memurlara 41.69 oranında zam yapılırken emeklilere ise 42.35 oranında zam yapıldı. Enflasyon rakamının yüzde 15 olarak belirlenmesi durumunda emeklilerin maaşlarına bu oranın eklenmesi bekleniyor.