Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı! Asgari ücret ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı! Asgari ücret ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay önemli bir açıklama ile karşımıza çıktı. 2023 Merkezi Yönetim Bütçesi'nin işveren sigorta prim desteği yüzde 58 artırıldı. Bu bağlamda asgari ücretin de 8 bin 690 TL'ye ulaşabileceği tahmin ediliyor.

2023 Merkezi Yönetim Bütçesi'nde işveren sigorta prim desteğine yüzde 58 artış yaşandı. Açıklanan bu rakamlardan sonra asgari ücretin ne kadara yükseleceğine ilişkin ilk iddialar ortaya atıldı. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" dedi.

Bütçede en dikkat çeken kalem ise ‘işveren sigorta prim desteği’ oldu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan ‘işveren sigorta prim desteği’ önümüzdeki yılda 68,1 milyar TL olarak belirlendi. Toplam yüzde 58 artış hedeflenen sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olursa net asgari ücretin 8 bin 690 TL olması bekliyor.

fuat2.jpg

"EN KAPSAMLI MÜDAHALEYİ YAPACAĞIZ"

Merkezi bütçenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) geleceği gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den asgari ücret açıklaması geldi. Bilgin, "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuştu. Bu kapsamda 2023 yılı için asgari ücrette en az 8 bin 690 TL yani yüzde 58’lik bir artış olacağı ise konuşulmaya başlandı.