Çalışanlara kötü haber! Maaşlarınızda büyük bir kesinti olacak

Çalışanlara kötü haber! Maaşlarınızda büyük bir kesinti olacak

Memur ve işçiler için üzücü haber geldi. Yapılan açıklamaya göre milyonlarca insan önümüzdeki ay maaşlarında büyük bir kesinti ile karşılaşacak. Peki ya bu kesintinin sebebi ne olacak? Öte yandan maaşlarda ne kadar kesinti gerçekleşecek?

Yapılan açıklamaya göre memur ve işçi maaşlarında büyük bir kesinti yaşanacak. İşte milyonlarca kişiyi üzen haberin ayrıntıları...

Maaşlara önemli miktarda kesinti yansıyacak. Tüm çalışanları ilgilendiren kesinti ile ilgili önemli açıklamalar geldi. İşte yapılan açıklamalar ve maaşlardan yapılacak kesinti ile ilgili detaylar:

Türk-İş ve Hak-İş’in gelir vergisi tarife basamaklarında işçiler lehine düzenleme yapılmasını istemesi, vergi dilimleriyle eriyen maaşları yeniden gündeme getirdi.

Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zamla birlikte gelir vergisi dilimleri güncellenmedi. Bu da ücretlerini brüt üzerinden alanların daha düşük maaş almalarına yol açıyor.

calisanlara-kotu-haber-maaslarinizda-buyuk-bir-kesinti-olacak-2.jpg

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın aktardığına göre, aylık 8 bin TL brüt ücreti olan bir çalışanın geliri, kesintiler nedeniyle ocak ayına kadar net 6 bin 395 liraya düşüyor.

Aynı çalışanın ücreti, asgari ücret kaynaklı vergi istisnası artmasına rağmen 6 bin 52 liraya geriliyor. Yani bu çalışan yıl sonuna geldiğinde aylık 1.948 lira vergi ve SGK kesintisi ödemiş oluyor. Bu da ücretinin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor.

Vergi uzmanlarının yaptığı hesaba göre ise, brüt maaşı 15 bin TL olan bir çalışanın yıl başında eline geçen net tutar 11 bin TL iken, bu ay itibarıyla bu tutar 10 bin TL’ye kadar düştü. Yani toplam 5 bin TL’lik vergi kesintisi yaşanmış oldu.

calisanlara-kotu-haber-maaslarinizda-buyuk-bir-kesinti-olacak-3.jpg

TÜRK-İŞ: 50 MİLYON KİŞİ VERGİ KOLAYLIĞI BEKLİYOR

Atalay, konuya ilişkin değerlendirmesinde, çalışanların ücretleri üzerinden adaletli olmayan bir vergilendirmeyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek şu taleplerde bulunmuştu:

“Gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarında işçiler lehine düzenleme yapılmalı. 16 milyon çalışan, aileleriyle birlikte yaklaşık 50 milyon kişi hükümetten bu konuda da vergi kolaylıkları bekliyor.”