Benzin, Motorin ve LPG fiyatları için tarihi indirim!

Benzin, Motorin ve LPG fiyatları için tarihi indirim!

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre benzin, motorin ve lpg fiyatlarına büyük bir indirim geliyor. Yeni gelecek olan fiyatların tarihi bir indirimle karşımıza çıkacağı belirtiliyor. İşte yeni fiyatlar ve haberin ayrıntıları...

Son dönemlerde benzin, motorin ve LPG fiyatları oldukça yükseldi. Fakat üçü için de tarihi bir indirimin yolda olduğu belirtildi.

Türkiye ekonomisi tarihi bir süreç içerisinden geçiyor. Dolar kuruna bağlı hareketler nedeniyle tüm piyasalar etki altında kalmıştı. Uzun süre devam eden yüksek kur ise yeni hafta başında kırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı konuşmasında yeni ekonomi araçlarını açıkladı. Bu araçlar kapsamında ilan edilen yeni vadeli mevduat düzeni ise vatandaşlar tarafından benimsendi. Öyle ki dolar kuru gece saatlerinde çok sert düştü. 18.25 TL bandına kadar çıkmış olan dolar kuru gece saatlerinde 13.00 TL seviyelerine çekildi. Sabah saatlerinde ise 11.70 TL seviyeleri test edildi.

benzin-2.jpg

SÜRÜCÜLER RAHATLAYACAK TARİHİ AKARYAKIT İNDİRİMİ KAPIDA

Dolar kuruna bağlı olarak fiyatı çok yükselen ve inanılmaz seviyelere çıkan akaryakıt litre fiyatları da yeni kur oluşumu ile değişecek. Şu anda halen yüksek üzerinden hesaplı olan fiyatlar geçerli olurken EPGİS'in indirim haberini bugün yada en geç yarın ilan etmesi bekleniyor.

EPGİS'TEN İLK RESMİ AÇIKLAMA GELDİ BİLE

EPGİS resmi sosyal medya hesabından akaryakıt fiyatlarına ilişkin ilk resmi açıklamasını yaptı. Daha önce kurum tarafından ilan edilen benzin, LPG ve motorin zamlarının iptal olduğu bildirildi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan ilk açıklamada, "Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Değişim İptali 21/12/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 62 Motorinde 55 LPG’de 57 KRŞ/LT olarak yapılan zamlar EPDK nın talebi doğrultusunda kaynağından iptal edilmiştir." bilgisi paylaşıldı.

benzin-3.jpg

BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARINA NE KADAR İNDİRİM GELECEK?

Uzmanların yaptıkları değerlendirmelere göre halen geçerli olan benzin litre, motorin litre ve LPG litre fiyatları dolar kurunun 15 TL ile 16 TL olduğu bant üzerinden hesaplandı. Dün iptal edilen zammın ise dolar kurunun 17 TL ve üzerinde bulunduğu konum için geçerli olduğu tahmin edilirken akaryakıtta son rakamların 16 TL'lik dolar kurundan hesaplandığı düşünülüyor.

Akaryakıt fiyatlarına gelecek indirim tutarı ise dolar kurunun bulunduğu konumun belli olmasından sonra ilan edilmesi bekleniyor. Dolar kurunda rakamların oturmasının ardından indirim tutarı belli olacak.

16 TL üzerinden hesaplanan dolar kurunun 12 TL seviyesinde sabitlenmesi durumunda yaklaşık 4 TL'lik kur indiriminin benzin, LPG ve Motorin fiyatlarına yansıması bekleniyor.