3 bin 340 TL nakit fırsatı! Evde bakım maaşı yatan iller (13 Eylül)

3 bin 340 TL nakit fırsatı! Evde bakım maaşı yatan iller (13 Eylül)

Evde bakım maaşı yatan iller listesi açıklandı. Hasta, yaşlı ve engelli kişilerin bakım sorumluluğunu üstlenen vatandaşlara 3 bin 340 TL ödeme yapılıyor. e-Devlet üzerinden maaşın ne zaman hesabınıza yatacağını kontrol etmeniz mümkün kılınıyor. İşte detaylar...

Evde bakım maaşı yatan iller belli oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşlara 3 bin 340 TL'lik ödeme yapılmaya devam ediliyor. İşte ayrıntılar...

Evde bakım maaşı aylıkları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her ayın 15'i itibariyle ihtiyaç sahiplerine ödeniyor. Hasta, yaşlı ve engelli bireylerin bakımını üstlenen vatandaşlar "Evde bakım maaşları yattı mı, ne zaman yatacak?" sorusuna yanıt arıyor. İşte, 13 Eylül evde bakım maaşı yatan iller listesi...

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER LİSTESİ BELLİ OLDU MU?

Evde bakım maaşı yatan iller listesi belli olmadı. Maaşlar bir aksaklık yaşanmazsa 15 Eylül tarihinden itibaren başlayacak. Evde bakım maaşı yatan iller listesi açıklandığında haberimiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

bakim-maasi-2.jpg

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

E-DEVLET İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI 2022

Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

bakim-maasi-3.jpg

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

2022 yılı Temmuz asgari ücret zammı ile birlikte evde bakım parasının bu yıl ne kadar olacağı da kesinleşti. Evde bakım parası da bu kapsamda 2 bin 706 TL'den 3 bin 340 TL'ye yükseldi.

Evde bakım maaşı engellinin kendisine değil, bakımını yürüten akrabası veya vasisi gibi üçüncü kişilere veriliyor. Evde bakım desteği için üç koşul aranıyor. Birincisi, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması gerekiyor.

Hane içinde birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması halinde, ikinci engelli iki kişi sayılıyor. Örneğin bir anne ve iki engelli çocuğunun yaşadığı ailenin kişi başına geliri hesaplanırken toplam gelirler 3’e değil, 4’e bölünerek kişi başına gelir hesaplanıyor.